Nikdy se nevzdáme!

Připomeňme si nejdůležitější události roku 1942

Kostel Cyrila a Metoděje obklíčený nacisty, 18. červen 1942

Národní muzeum připravuje výstavní projekt, který připomene události spjaté především s důsledky odstranění Reinharda Heydricha.
Připomeneme realitu protektorátu, události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva mezi 27. květnem a 3. červencem 1942, samozřejmě to vše v širších souvislostech. Ve středu pozornosti budou osudy konkrétních lidí. Příběhy statečnosti, odvahy, obrovské důvěry ve svobodu národa a státu.

Na počátku událostí druhého stanného práva byla úspěšná akce československých vojáků vysazených z Velké Británie v operaci Anthropoid. Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili v kobyliské zatáčce v Praze dne 27. 5. 1942 na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který na následky útoku 4. 6. 1942 zemřel. Ihned po útoku vyhlásila okupační správa protektorátu výjimečný stav.

Představitelé protektorátní vlády a státní prezident Emil Hácha veřejně vyjádřili loajalitu Velkoněmecké Říši a odsoudili exilovou akci prezidenta Edvarda Beneše. Zejména byl viditelný Emanuel Moravec, který řečnil na mnoha českých a moravských náměstích. Největší manifestace se odehrála 3. července 1942 v Praze na Václavském náměstí, kde se shromáždilo na 200.000 lidí.

Nacistická okupační správa zahájila ihned po útoku na Heydricha mimořádně tvrdé represe. Vyhláška výjimečného stavu konstatovala, že lidé mající povědomí o pachatelích či jim přímo pomáhají, ti budou popraveni s celou rodinou. Popravovat se začalo vzápětí a nacisté stavěli před popravčí čety dokonce i těhotné ženy nebo nezletilé. Popravovalo se za aktivní odboj, ale i za takzvané schvalování atentátu nebo poslech exilového rozhlasu. V důsledku druhého stanného práva hovoříme až o pěti tisících obětech.

Součástí tohoto výstavního projektu bude v Historické budově NM také menší výstava "Hrdinové odboje", kterou připravilo Slovenské národné múzeum a Vojenský historický ústav SR a připomene válečný kontext na Slovensku, včetně připomenutí konkrétních osobností odboje, vojáků i politiků.

Výstava Nikdy se nevzdáme! bude otevřena od soboty 28. května v Historické budově Národního muzea.

Výstava provede návštěvníka symbolicky necelými šesti týdny druhého stanného práva v roce 1942. Připomeneme osudy aktivních odbojářů, rodinných osudů, žen i nezletilých, stejně jako elit - jmen, jako je například Alois Eliáš nebo Vladislav Vančura. Návštěvník bude konfrontován s autentickými předměty československých parašutistů, předměty z Lidic i všedními předměty života protektorátu.

Pomník připomínající lidické děti