Ležáky 80

24. června 2022 uplyne 80 let od vypálení osady Ležáky a tragédie, která postihla její obyvatele. Ve spolupráci s Pardubickým krajem si tyto události připomeneme pietním dnem, který se bude konat na pietním území v Ležákách. Od 10 hodin dopoledne je připraven doprovodný program pro děti i širokou veřejnost v podobě ukázek Klubů vojenské historie, kde se dozvíte, jaké byly dříve používány zbraně, technika, jak probíhal výcvik vojáků i mnoho dalších zajímavých informací.

Od 10:30 hod. proběhne na hlavním pódiu přednáška Jarmily Doležalové ml., dcery poslední přeživší pamětnice ležácké tragédie Jarmily Doležalové.

Od 13:00 hod. proběhne na hlavním pódiu projekce historických minidokumentů Minuta z historie, autorského projektu Památníku Lidice.

Ve 20:00 hod. bude zahájen společenský komponovaný večer s příspěvky historiků a pamětníků, s hudebním vystoupením Pardubické filharmonie a tanečním vystoupením skupiny Diamonds Nový Bydžov. Po komponovaném programu proběhne premiéra dokudramatu Stříbrné requiem režiséra Víta Mazánka.

Na celý program je vstup zdarma, včetně vstupného do prostor muzea, které bude po celý den přístupné návštěvníkům. Dále bude možné prohlédnout si výstavu Hrdinové v Minigalerii a výstavu Hrdé Ležáky v muzeu.

Datum a čas:

24. 6. 2022

Místo:

Národní kulturní památník Ležáky, Miřetice

Vstupné:

zdarma